علت ریزش سکه ای مو چیست؟

علت ریزش سکه ای مو
آنچه اینجا می خوانید:

ریزش سکه ای مو یکی از عوارضی است که افراد در سنین مختلف حتی کودکان به آن مبتلا می شوند.ریزش سکه ای مو دلایل مختلف داشته و به تناسب دلایل از راهکارهای متنوعی می توان جهت درمان این عارضه استفاده کرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دلایل ریزش سکه ای مو و راه های مقابله با این عارضه تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در آکادمی حامد جوان به عنوان برگزار کننده  دوره آموزش آرایشگری مردانه دلایل ریزش مو و روش های مختلف مقابله با آن آموزش داده می شود.

ریزش مو دلایل مختلفی داشته و فرم ریزش مو در هر کدام از این موارد متفاوت است. ریزش مو به دلیل عوامل مختلفی چون عوامل هورمونی، استرس، تغذیه نامناسب، عوامل ژنتیکی، بیماری ها، استفاده از داروهایی خاص نظیر داروهای شیمی درمانی و … رخ می دهد. یکی از فرم های ریزش مو در افراد ریزش سکه ای مو است. اغلب ریزش سکه ای مو زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه فولیکول های مو را مورد حمله قرار دهد، اغلب این عارضه به دلایل ژنتیکی رخ می دهد اما علاوه بر این دلیل دلایل دیگری نیز می توانند در ریزش سکه ای مو نقش داشته باشند. برخی از عوامل با درجه اهمیت کمتر در ریزش سکه ای مو عبارتند از:

 • استرس: قرار گرفتن در معرض حوادث استرس زا یا استفاده از داروهای ضد استرس احتمال ریزش سکه ای مو را بالا می برد. 
 • واکسیناسیون: اغلب در برخی از کودکان پس از انجام فرآیند واکسیناسیون شاهد ریزش سکه ای مو خواهیم بود.
 • عفونت های قارچی و ویروسی: سیستم ایمنی بدن جهت  مقابله با عفونت های قارچی و ویروسی ادام می کند و ممکن است در این فرآیند فولیکول های مو را به اشتباه مورد حمله قرار داده و سبب ریزش مو سکه ای شود.
 • کمبود ویتامین دی: کمبود برخی از ویتامین ها به ویژه کمبود ویتامین دی ممکن است به ریزش سکه ای مو منجر شود.
 • سایر بیماری ها: ابتلا به برخی از بیماری های نظیر بیماری های تیروئیدی یا بیماری های مرتبط با کم خونی و یا اعصاب احتمال ریزش مو در افراد به ویژه ریزش سکه ای مو را افزایش می دهد.
علت ریزش سکه ای مو
علت ریزش سکه ای مو

ریزش سکه ای مو در کودکان به دلایل مختلفی رخ می دهد که برخی از این دلایل عبارتند از:

 • مشکلات غدد تیروئید: مشکلات غده تیروئید به ویژه کم کاری تیروئید می تواند مشکلات مختلفی از جمله ریزش سکه ای مو در کودکان را سبب گردد. 
 • مشکلات قارچی: عفونت قارچی اغلب پسران بین 3 تا 10 سال را درگیر می کند و با استفاده از شامپوهای ضد قارچ یا داروهای ضد قارچ می توان به درمان این عارضه پرداخت.
 • بیماری آلوپسی آره آتا: در این بیماری سیستم ایمنی بدن کودک به اشتباه به فولیکول های مو حمله کرده و منجر به ریزش سکه ای مو به صورت دایره ای یا بیضی شکل می شود.
 • استرس: قرار گرفتن کودکان در فضایی پراسترس و پر التهاب می تواند عاملی جهت ریزش مو در آن ها باشد.
 • سندرم آناژن: این عارضه اغلب در کودکان بین 6 ماه تا 6 سال که موهایی به رنگ روشن و طلایی دارند رخ داده و سبب ریزش سکه ای مو در این کودکان می شود. جهت درمان این عارضه لزوماً می بایست به پزشک متخصص مراجعه شود و درمان تحت نظر وی صورت پذیرد.
 • تغذیه نامناسب: تغذیه نامناسب و عدم بهره گیری مناسب از انواع میوه ها، سبزیجات، پروتئین ها و … که مواد معدنی و ویتامین های لازم را به بدن میرساند می تواند منجر به ریزش سکه ای مو در افراد به ویژه کودکان شود. از میان ویتامین ها ویتامین B7 یا بیوتین و از میان مواد معدنی، زینک یا Zn نقش مهمی در جلوگیری از ریزش مو دارند.
 • مشکلات هورمونی: مشکل در برخی از غدد بدن نظیر غده تیروئید یا هیپوفیز که هورمون های مهمی را در بدن ترشح میکنند میتوانند ریزش سکه ای مو را در کودکان پدید آورد.
 • کم خونی: کم خونی نیز می تواند از عوامل اصلی ریزش مو باشد. انجام آزمایش جهت پی بردن به این عارضه مطمئن ترین روش است، اما نشانه هایی چون خستگی، خواب آلودگی مداوم، رنگ پریدگی و … می توانند از نشانه های کم خونی محسوب شوند.
 • داروها: استفاده از برخی داروها نظیر داروهای شیمی درمانی جهت درمان، می توانند عاملی بر ریزش سکه ای مو در کودکان به شمار رود.

در اکادمی حامد جوان و در دوره کامل آموزش گریم مردانه و … دلایل ریزش مو سکه ای و روش های مقابله با آن آموزش داده می شود.

ریزش سکه ای مو واگیردار نبوده و اطرافیان را با مشکل مواجه نخواهد ساخت. البته اطرافیان از مشاهده ریزش سکه ای مو نزدیکان خود دچار ناراحتی و استرس شده و اضطراب، خود به تنهایی می تواند عاملی جهت ریزش مو باشد.  اگر اطرافیان فردی که دچار ریزش سکه ای مو شده است دچار ریزش مو شوند، عامل ریزش مو را می بایست بررسی کرده و درمان کنند، به دلیل اینکه ریزش سکه ای مو واگیر دار نیست و از فرد به فردی دیگر منتقل نخواهد شد.

به منظور درمان ریزش سکه ای روش های زیادی وجود دارد، لازم است تا در ابتدا دلیل ریزش مو مشخص شود تا متناسب با دلیل تشخیصی بتوان بهترین راهکار جهت مقابله و درمان ریز مو سکه ای را انتخاب کرد. استفاده از سیر به عنوان یکی از روش های خانگی درمان ریزش سکه ای مو مرسوم است. جهت این درمان کافی است هر شب پیش از خواب نصف یک حبه سیر را در قسمتی که دچار ریزش سکه ای شده مالیده و سیر را به خوبی فشار دهید تا آب سیر توسط پوست سر جذب شود، در ادامه بعد از یک ساعت موها و کف سر را با روغن زیتون ماساژ داده و سر را با کلاهی پلاستیکی پوشانده و بخوابید، پس از بیدار شدن از خواب موهای خود را با شامپویی مناسب و بدون سولفات بشویید تا از نتایج شگفت انگیز درمان ریزش سکه ای مو با سیر بهره مند شوید.

در آکادمی حامد جوان و در آموزش خصوصی آرایشگری مردانه علاوه بر استفاده از سیر روش های موثر دیگری جهت درمان ریزش سکه ای مو آموزش داده می شود.

علت ریزش سکه ای مو
علت ریزش سکه ای مو

ریزش سکه ای مو دلایل مختلفی دارد. عفونت های قارچی و باکتریایی، عوامل هورمونی، برخی بیماری ها نظیر بیماری آلوپسی آره آتا، ضعف در سیستم ایمنی بدن، تغذیه نامناسب و … همگی می توانند از دلایل ریزش سکه ای مو باشند. جهت درمان ریزش مو ابتدا می بایست دلیل ریزش مو تشخیص داده شود و در ادامه از روش مناسب استفاده شود. استفاده از سیر به عنوان یکی از موثرترین روش های درمان خانگی ریزش سکه ای مو مرسوم است. آکادمی حامد جوان به عنوان یکی از بهترین آکادمی های آموزش آرایشگری حرفه ای مردانه هنرجویان خود را با دلایل ریزش مو و راه های مقابله با آن ها آشنا می کند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =