شوره ریش چیست ؟ راه های از بین بردن شوره ریش

شوره ریش
آنچه اینجا می خوانید:

شوره ریش یکی از عارضه هایی است که در مردان به دلایلی نظیر خشکی پوست، عفونت های قارچی، بیماری های پوستی، استرس و …. به وجود می آید. این عارضه با قرمز شدن پوست، خارش، پوسته پوست شدن و … همراه است. استفاده از روش های پیشگیرانه ای نظیر رعایت نظافت ریش ها و یا استفاده از روش های درمانی خانگی نظیر استفاده از روغن زیتون، آبلیمو و … در درمان عارضه شوره ریش مفید خواهند بود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شوره ریش تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از عارضه های شایع پوستی که اغلب پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد شوره است. این عارضه با خارش و قرمز شدن پوست همراه است و پوسته پوسته شدن پوست سر از علائم دیگر آن است.. اگر این عارضه در ریش افراد ایجاد گردد فرد دچار عارضه شوره ریش می شود. برای دریافت مشاوره و آموزش آرایشگری حرفه ای مردانه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

از عوامل اصلی شوره ریش می توان به خشکی پوست و عفونت قارچی اشاره کرد.

اگر پوست سر و صورت خود را با مواد شوینده نامناسبی می شویید، یا تعداد دفعات استفاده از مواد شوینده زیاد است، سبب از بین رفتن چربی طبیعی یا سبوم پوست خواهید شد و از این بابت پوست شما دچار خشکی خواهد شد، هرچند خشکی پوست می تواند در هوای بسیار سرد نیز رخ دهد و استفاده از مرطوب کننده ها برای رفع این مشکل مفید خواهند بود.


ثبت نام در دوره های آموزشی آرایشگری مردانه

برای ثبت نام در دوره آموزش آرایشگری مردانه کافیست با کارشناسان ما در آکادمی حامد جوان تماس بگیرید.

عامل اصلی شوره سر و شوره ریش را می توان عفونت های قارچی در نظر گرفت. قارچ ها موجودات ریز میکروسکوپی هستند که زیر ریش و یا موهای سر رشد کرده و سبب پوسته پوسته شدن پوست سر و صورت و خارش آن می شوند. افرادی که ریش بلندتری دارند بیشتر در معرض عفونت های قارچی قرار خواهند داشت.

استفاده از محصولات نامناسب آرایشی و بهداشتی نیز از دیگر عوامل ایجاد شوره ریش و سر است، زیرا این محصولات بی کیفیت سبب خشکی پوست و ایجاد عارضه شوره ریش خواهند شد، همچنین عارضه شوره ریش و سر می تواند به دلیل تغییرات هورمونی یا مشکلات عصبی نیز ایجاد شود. برخ بیماری های پوستی نظیر اگزما و پسوریازیس نیز با شوره همراه خواهند بود.

شوره ریش

شوره سر یا شوره ریش، عارضه های خطرناکی نیسنتد و آسیب زا نمی باشند، اما اغلب افراد با دچار شدن به این عوارض احساس خجالت و سرخوردگی پیدا کرده و نیاز به درمان این عارضه را بیش از پیش احساس می کنند. از روش های درمان و کنترل شوره ریش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل استرس: اغلب شوره ریش در شرایط استرس تشدید می گردد، لذا داشتن آرامش و استراحت کافی می تواند به کنترل این عارضه کمک کند.
  • شستشوی منظم ریش: یکی از عوامل ایجاد شوره ریش، عفونت های قارچی است. طبیعتاً پوست صورتی که با مواد شوینده مناسبی به تعداد دفعات معقول و به صورت روزانه شسته شود، با احتمال کمتری در معرض عفونت های قارچی قرار گرفته و احتمال ایجاد شوره ریش کمتر خواهد بود.
  • استفاده از روغن های مخصوص ریش: خشکی پوست صورت، یکی از عوامل ایجاد شوره ریش است، بنابراین بهره گیری از روغن های مخصوص پوست صورت می تواند با ایجاد رطوبت کافی از خشکی پوست صورت و شوره ریش جلوگیری نماید.
  • شامپو ضد شوره: همانطور که استفاده از شامپو ضد شوره بر پوست سر تاثیر گذاشته و با فرمولاسیون خاص خود سبب از بین بردن شوره سر می شوند، می توانند بر در کاهش سطح شوره ریش افراد نیز مفید و موثر باشند.
  • استفاده از نرم کننده ریش: یکی از ویژگی های نرم کننده پوست سر و صورت، ایجاد رطوبت کافی برای پوست و جلوگیری از خشکی پوست است. نرم کننده ها با حفظ رطوبت پوست از بروز شوره ریش یا شوره بر پوست سر ممانعت می کنند.
  • شانه زدن ریش: در صورتی که افراد با شانه ای تمیز و مناسب و به آرامی ریش های خود را شانه کنند، آلودگی ها را از ریش خود حذف کرده و از این طریق از ایجاد شوره ریش ممانعت می کنند.
  • ممانعت از تماس دستان آلوده با پوست صورت و ریش: دستان آلوده مملو از باکتری ها، میکروب ها و قارچ ها هستند و در صورت برخورد با پوست صورت میتوانند این آلودگی ها را به ریش منتقل کرده و سبب شوره ریش شوند.

علاوه بر رعایت مواردی که می تواند به پیشگیری از ایجاد شوره ریش در افراد کمک کنند، با استفاده از روش های خانگی نیز می توان به درمان این عارضه کمک کرد. برخی از روش های خانگی مقابله با شوره ریش عبارتند از:

  • روغن زیتون: روغن زیتون را می توان یکی از بهترین روغن ها برای مقابله با قارچ ها و باکتری ها به شمار آورد. روغن زیتون علاوه بر حفظ رطوبت و شادابی پوست، سبب تقویت رشد موی سر و صورت شده و آنها را نرم و تازه نگه می دارد. جهت استفاده کافی است یک قاشق چایخوری از روغن زیتون را کمی گرم کرده و ریش ها را با آن ماساژ دهید و در انتها با آب گرم پوست صورت خود را بشویید. جهت استفاده از روغن زیتون توصیه می گردد تا ریش ها تمیز و خشک باشند و در صورت بلند بودن ریش ها، جهت ماساژ صورت از شانه یا برس مناسب استفاده شود.
  • آبلیمو: اگر کمی آبلیمو تازه را با آب مخلوط کرده و آن را بر پوست صورت خود بمالید، به دلیل خاصیت اسیدی آبلیمو، قارچ ها و باکتری های ایجاد شده بر پوست صورت از بین می روند. البته استفاده بیش از حد و مکرر آبلیمو می تواند سبب خشکی پوست شود، لذا استفاده از مرطوب کننده پوست صورت بعد از استفاده از آبلیمو توصیه می گردد.

یکی از بهترین آکادمی های آموزش آرایشگری که به تمامی جزئیات آرایشگری از جمله دوره آموزش رنگ مو، پرداخته و در عین حال موارد مازادی چون نحوه مراقبت از پوست صورت و سر، پاکسازی و روش های مقابله با شوره ریش و شوره سر را نیز آموزش می دهد، آکادمی حامد جوان است. 

شوره ریش

در صورت استفاده از روش های پیشگیرانه یا روش های درمانی خانگی برای از بین بردن شوره ریش و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب، توصیه می گردد تا به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه شود.

شوره ریش از عارضه های بی خطری است که با خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست صورت همراه بوده و از طریق روش های پیشگیرانه یا درمان های خانگی می توان به از بین بردن این عارضه پرداخت.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − یازده =