شوره مو را چگونه از بین ببریم؟

شوره مو را چگونه از بین ببریم؟
آنچه اینجا می خوانید:

شوره مو از عوارض بی خطری بر پوست سر است که در عین بی خطر بودن می تواند ناراحت کننده و حساسیت زا باشد. اغلب عوامل قارچی و باکتریایی از عوامل اصلی شوره مو محسوب می شوند و جهت درمان می بایست از شامپوهای مناسب و بدون سولفات استفاده کرد. در آموزش گریم مردانه آکادمی حامد جوان تمامی روش های مقابله با شوره مو و روش های جلوگیری از شوره مو بعد از رنگ و کراتین مو آموزش داده می شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شوره مو و روش های از بین بردن شوره مو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قارچی به نام مالاسزیا عامل اصلی ایجاد شوره مو است، البته علاوه بر این قارچ طی تحقیقات اخیر برخی باکتری ها نیز در ایجاد عارضه شوره مو دخیل هستند. ایجاد دانه هایی شبیه برف و یا وجود خارش در پوست سر را نشانه هایی از شوره مو در نظر گرفت. شوره مو که اغلب در بزرگسالان رخ می دهد، عارضه ای بی خطر است اما در اکثر این افراد ناخوشایند و خجالت آور بوده و تمایل به برطرف کردن آن دارند. اگرچه شوره مو به خودی خود عارضه ای ندارد، اما خاراندن پوست سر ناشی از شوره موجب ریختن مو خواهد شد. 

علاوه بر عوامل قارچی و باکتریایی که از عوامل اصلی ایجاد شوره مو هستند، عوامل هورمونی، مشکلات پوستی، پوست سر چرب و خشک نیز از دیگر عوامل ایجاد شوره مو محسوب می شوند.

شوره مو را چگونه از بین ببریم؟

جهت درمان شوره مو در ابتدا می بایست علل ایجاد آن شناسایی شود. پس از شناسایی علت که می تواند عاملی قارچی یا باکتریایی باشد، می توان از شامپوهایی مناسب جهت مقابله با این عارضه استفاده کرد. در دوره آموزش آرایشگری مردانه شامپوهای مناسب جهت درمان شوره مو معرفی می شوند. جهت درمان شوره مو می توان از شامپوهای زیر استفاده کرد:

 • بهره گیری از شامپویی ملایم: اگر عارضه شوره مو خفیف باشد می توان از شامپویی ملایم ضد شوره بهره گرفت تا از تجمع چربی و سلول های مرده بر پوست سر جلوگیری شود.
 • استفاده از شامپو پیریتیون روی: در صورتیکه عارضه شوره مو عامل قارچی و باکتریایی داشته باشد از شامپو پیریتیون روی جهت مقابله با عارضه شوره استفاده می کنند.
 • شامپو قطران زغال سنگ یا شامپو قیر: شامپوهایی که بر پایه قطران زغال سنگ تولید می شوند روند ایجاد پوسته پوسته سر را کاهش داده و از این طریق از ایجاد شوره مو جلوگیری می کنند.
 • شامپو مبتنی بر اسید سالیسیلیک: شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک از جمله شامپوهای مناسب برای مقابله با شوره مو به شمار می روند.
 • شامپو مبتنی بر سلنیوم سولفید: اگر عامل قارچ تنها عامل ایجاد شوره مو باشد استفاده از شامپوهایی که بر مبنای ترکیبات سلنیوم سولفید تولید می شوند جهت مقابله با شوره مو مفید خواهند بود.
 • شامپو با ترکیبات کتوکونازول: علاوه بر شامپوهای حاوی سلنیوم سولفید که جهت مقابله با عامل قارچی ایجاد شوره مو مناسب هستند، شامپو با ترکیبات کتوکونازول نیز جهت از بین بردن عامل قارچی شوره مو موثر خواهد بود.
 • شامپو با ترکیبات فلوسینولون: ترکیبات فلوسینولون از جمله ترکیباتی جهت مقابله با خارش و پوسته پوسته شدن سر هستند و در درمان شوره مو مفید خواهد بود.

جهت درمان شوره مو خانگی می توان از راهکارهای زیر بهره گرفت:

 • درمان شوره مو با ماست
 • درمان شوره مو با نمک
 • روغن نارگیل جهت درمان شوره مو
 • آلوئه ورا و شوره مو
 • درمان شوره مو با استفاده از سرکه سیب
 • جوش شیرین و رفع شوره مو
 • آبلیمو و درمان شوره مو
 • استفاده از آسپرین جهت درمان شوره مو
 • درمان شوره مو با استعمال روغن زیتون

در آموزش آرایشگری حرفه ای مردانه انواع روش های کاربردی جهت درمان شوره مو به صورت خانگی به هنرجویان آموزش داده می شود. 

یکی از دلایل ایجاد شوره مو می توان کراتین مو باشد. حرارت ناشی از فرایند کراتین مو می تواند سبب خشکی پوسته سر شود که در ادامه پوسته پوسته شدن را به دنبال خواهد داشت، این پوسته ها سبب ایجاد شوره مو خواهند شد. کراتین مو تعادل PH پوست سر را بر هم زده و از این طریق نیز می تواند سبب ایجاد شوره مو شود.

 ترکیبات مورد استفاده در کراتین مو نیز ترکیباتی هستند که از جمله عوامل تقویت کننده شوره مو خواهند بود، این مواد شیمیایی سبب خشکی پوست سر و شوره مو می شوند. استفاده از شامپوهای فاقد سولفات و مناسب، بهترین راهکار جهت مقابله با شوره مو بعد از کراتین مو است. علاوه بر استفاده از شامپوهایی بدون سولفات استفاده از محصولاتی جهت مرطوب نگه داشتن پوست سر و خودداری از حالت دادن موها با ابزار حرارتی در درجه بالا همگی از عواملی هستند که به جلوگیری از شوره زدن مو بعد از کراتین کمک می کنند.

رنگ مو نه تنها سبب از بین بردن شوره مو نمی شود، بلکه خود می تواند مسبب ایجاد شوره مو باشد. در صورتی که افراد بیش از حد نرمال از رنگ های موی شیمیایی استفاده کنند دچار عوارضی چون عوارض پوستی، خارش پوست سر، شوره مو و پوسته پوسته شدن پوست سر خواهند شد. ممکن است مواد شیمیایی موجود در رنگ مو زیاد باشد و یا فرد به این مواد حساسیت داشته باشد، در این صورت عارضه شوره مو در افراد بیش از پیش خود را نشان خواهد داد. به منظور جلوگیری از شوره مو در اثر استفاده از رنگ مو می توان از راهکارهای زیر استفاده کرد: در دوره آموزش رنگ مو به صورت تخصصی به این موارد پرداخته شده است.

 • از ترکیب رنگ موهای مختلف با یکدیگر خودداری شود، زیرا ترکیب مواد شیمیایی موجود در آن ها می تواند برای موها مضر بوده و سبب ایجاد شوره مو شود.
 • پیش از استفاده از رنگ مو به خصوص برای رنگ مویی که بار اول از آن استفاده می کنید، رنگ مو را از لحاظ آلرژیک و حساسیت امتحان کنید، به این منظور کمی از رنگ مو را پیش از شروع کار بر پوست دستتان قرار دهید و مدتی منتظر بمانید، در صورت عدم ایجاد حساسیت بر پوست دست استفاده از رنگ موی مورد نظر بدون حساسیت خواهد بود.
 • پیش از رنگ کردن موها توصیه می گردد تا موها و پوست سر به خوبی مورد شستشو قرار گیرند تا از تجمع چربی بر پوست سر که عاملی جهت ایجاد شوره سر میباشد، جلوگیری شود.

در دوره آموزش رنگ مو آکادمی حامد جوان علاوه بر معرفی بهترین برندها جهت استفاده در رنگ کردن مو، روش صحیح رنگ کردن مو و روش های جلوگیری از ایجاد شوره مو بعد از رنگ کردن آموزش داده می شود.

شوره مو را چگونه از بین ببریم؟

از بین بردن شوره مو با بهره گیری از شامپوهای مناسب و یا با استفاده از روش های خانگی امکان پذیر است. شوره مو عارضه ای بی خطر است، اما خاراندن پوست سر ناشی از شوره مو می تواند عاملی جهت ریزش مو باشد، لذا این عارضه می بایست درمان گردد. در آموزش خصوصی آرایشگری مردانه روش های از بین بردن شوره مو و جلوگیری از ایجاد شوره مو بعد از کراتین مو و رنگ مو به افراد آموزش داده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =